Offside

Само Интер и Милан имаат математички обезбеден пласман во ЛШ, каде за брзо време би требало да им се приклучат Јуве и Болоња. За петтото место викендов ќе се игра директен дуел. Постои сценарио и со шести италијански претставник.

Што стори бе голман?

Автогол на голман во Унгарија втора лига и тоа во 93-та минута. Полошо не можеше да реагира.

Нова забава од лидерот на Њујорк, со 43 поени ги водеше Никс до триумф

Кошаркарите на Њујорк Никс ја совладаа Индијана Пејсерс 121:117 во првиот полуфинален меч од серијата на Истокот. Џејлен Брансон одигра уште една импресивна партија и беше најзаслужен за победата со 43 поени, шест скока и шест асистенции. Ова е четврти натпревар по ред во плејофот на кој Брансон уфрла најмалку 40 поени - нешто што му тргнало од рака само на Мајкл Џордан.

Ол стар шоу забивања на Индијана

Њујорк поведе против Пејсерси со 1:0 во полуфиналето на Истокот, натпревар кој беше празник за очи со две страшни забивања. Одиме со Оби Топин, инаку победник во забињава на Ол старот 2022 и со Арон Несмит. Се отворија и двајцата.

Спортинг е нов шампион на Португалија - Лисабон обоен во зелено

Фудбалерите на Спортинг Лисабон ја освоија 20. шампионска титула во нивната клупска историја откако сјајната сезона ја крунисаа синоќа со победа од 3:0 против Портимоненсе. Во меѓувреме и Бенфика изгуби па „лавовите“ и теоретски ја обезбедија па прославија титулата.

Феноменален гол на најголемиот талент во Јужна Америка

Индепендиенте дел Ваје со 1-0 го совладал Депортиво Куенка во Еквадор, а единствениот гол на мечот го постигнал чудесниот талент на Индепендиенте, Кендри Паез. Овој фудбалер на 4-ти мај пред неколку дена наполнил 17 години. Челси за него на почетокот на јуни минатата 2023-та година платил 10 милиони евра а Кендри Паез во Лондон ќе се пресели на лето 2025-та година.

Баер Леверкузен со петарда на гости стигна до 48-ми меч без пораз

Новиот германски шампион Баер Леверкузен продолжува да ја воодушевува светската фудбалска јавност, откако го совлада Ајнтрахт Франкфурт на гости 1-5 во 32. коло од Бундеслига и ја продолжи неверојатната серија.

Сјајниот Ненад Димитријевиќ цел на многу евролигашки клубови

Дваесет и шест годишниот репрезентативен плејмејкер ја игра кошарката на кариерата во последните пар сезони. Откако во 2022-ва од Валенсија се пресели во Русија, Димитријевиќ е прогласен за МВП на лигата и лани кога освои шампионска титула во првата сезона, а и сега е на добар пат да ја одбрани титулата во ВТБ лигата и доби МВП признание. Овие партии не минаа незабележително.

Стефан Ристовски доби жестоки прозивки од навивачите на Ријека

Динамо Загреб имаше слаба сезона сè до моментот кога почнаа да бележат добри резултати а кулминацијата на нивната форма беше победата после пресврт на гости кај најголемиот ривал Ријека. Домаќините воделе 1-0 со голот на Марко Пјаца од пенал во 49-та минута а Динамо Загреб направил пресврт и победил 1-2 со погодоци на Бруно Петковиќ во 75-та и Арбер Хоџа во 89-та минута.

За врвна имитација на Анчелоти клик тука

Тежок е за имитирање, ама овој му ги фатил спецификите и го кине во секој покрет, особено во начинот на радување за гол.

Страшна компилација од Дивац во Лејкерси

За Владе Дивац на нашиве простори чуле сите од 7 до 77 години, но ретко кој од помладите знаат каков играч беше. Најсвежи се сеќавањата од времето на Сакраменто (1999-2004), а задолжително треба да се погледнат и неговите потези уште од времето во Лос Анџелес Лејкерс каде потпиша во 1989-та и играше до 1996-та.

Девојко, па ти си ѕвер

71 од 71, неверојатно. Признаваме, ние не ги знаеме сите.

Човекот што учеше од многу тренери, седна на клупата на Ипсвич и го внесе во Премиер

Тренерот на Ипсвич, Ирецот Киран Мекена направи чудо откако овој клуб прво го внесе од трета во втора лига, а сега и во елитната и богата Премиер лига. Ќе се мери со Гвардиола, Артета и најдобрите премиерлигашки тренери.

Меси е луд, даде гол и направи 5 асистенции за едно полувреме, а Суарез оствари хет-трик за 12 минути

12 натпревари и 11 асистенции по првите 11 кола од стартот на сезоната, рекорд на еден играч во историјата на МЛС лигата.

Нов перфектен хет-трик на Роналдо

Со десна, со лева и со глава - хет трик во фудбалот познат како перфектен. Во 30. коло од саудиската Про лига, Ал-Наср со 6-0 ја совлада Ал-Вехда. Кристијано Роналдо постигна три гола, а по 1 Отавио, Садио Мане и Мохамед Ал-Фатил. Португалецот стигна до бројка од 32 гола на 27 меча во саудиската лига а има и 10 асистенции. Ова беше трет хет-трик за Роналдо на последните седум меча, дури 66-ти во кариерата а тој полека се приближува до фасцинантната бројка од 900 гола во кариерата.

Абердин се спаси од испаѓање благодарение на Бојан Миовски

На неверојатната голгетерска серија на Бојан Миовски и нема крај. Гол број 25 сезонава.

Брилијантниот Едвардс го разби Денвер, шампионот немоќен на стартот

Кошаркарите на Минесота Тимбервулвс уште еднаш покажаа дека се во страшна форма откако на гости го урнаа Денвер Нагетс 106:99 и остварија триумф на гостински терен во првиот меч од полуфиналната серија на Западот.

Ретко видена измама на Барди од слободен удар

Му тргна на Енис Барди во последно време. Две кола по ред постигнува мајсторски погодок.

Комити со традиционален спектакл за Велигден

Навивачите на Вардар секоја година, на свој начин го најавуваат христовото воскресение. Овој пат, големото пиротехничко шоу со кое го осветлија небото, беше организирано во Драчево.

Најтрофејни играчи во клупската историја на Реал Мадрид

„Кралскиот клуб“ и дефинитивно ја освои шампионската титула во Ла Лига со што стигна до 36. шампионски пехари во шпанското првенство во својата историја. Реал го совлада Кадиз со 3:0 а Барселона неколку часа подоцна загуби во каталонското мини-дерби од Џирона 4:2 и „кралевите“ и теоретски ја освоија титулата. Ова значи дека од оваа генерација се најтрофејните играчи во славната историја на големиот клуб.

Халанд даде 4 гола и најави шампионска титула

Манчестер Сити го разби Вулверхемптон со 5-1 (3:0) во натпревар од 36. коло од Премиер лига на кој Ерлинг Халанд постигна четири гола, а еден даде неговиот ортак од нападот Хулиан Алварез.

Готово е, Реал Мадрид е шампион!

Фудбалерите на Реал Мадрид се шампиони на Шпанија по 36. пат откако во саботата доцна попладне со 3:0 го совладаа Кадиз и го искористија поразот на Барселона од Џирона 4:2 во натпревар кој се играше подоцна.

Мајсторот што викна бербер да го шиша на стадион

За време на натпреварот Интер - Торино во Серија А, еден навивач на нераѕурите решил да викне бербер да го поткастри.

Невидена работа: навивачи и играчи од ист тим се гаѓаа со бакљи

И покрај тоа што е дел од фамозната Сити Груп во која припаѓаат Манчестер Сити и уште некои други богати клубови, француска Троја игра очајна сезона во втора лига. На 17-то место се, со 38 бода и речиси сигурно ќе испаднат во трета лига. Во петокот вечер Троја играла против Валенсиен кој е одамна испаднат и последен на табела. При резултат 1-1 домашните навивачи револтирано фрлале бакљи на терен и судијата го прекинал мечот во 88’ минута.